Sölvesborg är Kristdemokraternas starkaste fäste i valkretsen

Sölvesborgs kommun Val
Valsedlar

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Kristdemokraterna gjort sitt bästa resultat i Blekinge läns valkrets i Sölvesborgs kommun, med 5,9 procent av rösterna i riksdagsvalet.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Sölvesborg färdig. Kristdemokraterna fick totalt 700 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 5,92 procent.

Kristdemokraterna blev därmed fjärde störst av riksdagspartierna i Sölvesborg, efter Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna (till skillnad från i riket som helhet, där Kristdemokraterna är sjätte störst efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet).

Graf: Så röstade Sölvesborgs kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Kristdemokraterna tappat i Sölvesborg, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Kristdemokraterna med 0,2 procentenheter.

Graf: Så röstade Sölvesborgs kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraternas allra bästa val i Sölvesborg sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (10,5 procent). Det sämsta valet gjordes 1976 (1,2 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Kristdemokraternas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Gammalstorp m fl, där de fick 7,9 procent av rösterna. Gammalstorp m fl var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Kristianopel i Karlskrona kommun (8,4 procent), och i hela riket Norsborg småhusområde i Botkyrka kommun (28 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Gammalstorp m fl607,86 %−0,5 
Hällevik m fl867,63 %+1,4 
Mjällby m fl816,79 %+2,0 
Uppsamlingsdistrikt 00306,49 % 
Möllebacken906,03 %+0,8 
Hörvik m fl515,90 %−0,3 
Falkvik915,89 %−0,4 
Siretorp m fl615,67 %−1,8 
Hjortakroken465,26 %−2,4 
Norje m fl494,98 %−0,8 
Furulund553,81 %−1,3 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Kristdemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Sölvesborg

Sölvesborgs kommun hör till Blekinge läns valkrets, som skickar fem ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och eventuellt något utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 5,7 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Kristdemokraterna för valkretsen. I år har partiet fått 5,5 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,2 procentenheter sedan sist. Det innebär att Blekinge läns valkrets inte skickar någon kristdemokrat till riksdagen i år heller.

Kristdemokraternas väljarstöd i Sölvesborg är det högsta bland de fem kommunerna i valkretsen (tillika Blekinge län).
Kristdemokraterna har fått 5,3 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i tre av fem kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Sölvesborg5,92 %−0,2 
Karlskrona5,90 %−0,3 
Ronneby5,39 %+0,2 
Olofström4,94 %±0,0 
Karlshamn4,91 %−0,2 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.