Efter den slutliga rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1982 i Habo kommun, med 11,1 procent av rösterna i riksdagsvalet.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Habo färdig. Kristdemokraterna fick totalt 920 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 11,14 procent.
Kristdemokraterna blev därmed fjärde störst av riksdagspartierna i Habo, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna (till skillnad från i riket som helhet, där Kristdemokraterna är sjätte störst efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet).

Det preliminära valresultatet innebär att Kristdemokraterna tappat i Habo, precis som i riket som helhet. Minskningen är den fjärde största för partiet bland landets kommuner. Jämfört med 2018 backar Kristdemokraterna med fyra procentenheter.

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1982 i kommunen. Kristdemokraternas allra bästa val i Habo sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (26,2 procent). Det sämsta valet gjordes 1976 (4,9 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Kristdemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Kärnekulla-Sjogarp, där de fick 14,8 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Vrigstad i Sävsjö kommun (19,7 procent), och i hela riket Norsborg småhusområde i Botkyrka kommun (28 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Kärnekulla-Sjogarp | 152 | 14,83 % | |
Centrum-Gunnarsbo | 125 | 11,85 % | −4,4 ▼ |
Bränninge | 160 | 11,54 % | |
Kyrkbyn-Furusjö | 101 | 11,27 % | −2,9 ▼ |
Kärr | 116 | 10,92 % | |
Gustav Adolf-Brandstorp | 118 | 10,17 % | −3,8 ▼ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 48 | 9,34 % | |
Kråkeryd-Mölekullen | 100 | 8,64 % | −2,4 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Kristdemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Habo
Habo kommun hör till Jönköpings läns valkrets, som skickar elva ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 12 procent av rösterna Kristdemokraterna två mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 9,3 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 2,7 procentenheter sedan sist. Det ger Kristdemokraterna ett mandat den här gången.
Kristdemokraternas väljarstöd i Habo placerar kommunen på femte plats bland de 13 kommunerna i valkretsen (tillika Jönköpings län).
Kristdemokraterna har fått 5,3 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet i samtliga kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet.