Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Vänsterpartiet gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Kiruna kommun, med 8,1 procent av rösterna.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Kiruna färdig. Vänsterpartiet fick totalt 1 112 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 8,12 procent.
Vänsterpartiet blev därmed fjärde störst av riksdagspartierna i Kiruna, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna (precis som i riket som helhet).

Det preliminära valresultatet innebär att Vänsterpartiet tappat i Kiruna, precis som i riket som helhet. Minskningen är den fjärde största för partiet bland landets kommuner. Jämfört med 2018 backar Vänsterpartiet med 5,4 procentenheter.

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Vänsterpartiets allra bästa val i Kiruna sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (27,2 procent).

Vänsterpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Kiruna sydost, där de fick 13 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Pajala norra i Pajala kommun (21,6 procent), och i hela riket Möllevångstorget S i Malmö kommun (44,6 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Kiruna sydost | 115 | 12,99 % | −2,6 ▼ |
Kiruna Centrum | 66 | 11,91 % | −3,2 ▼ |
Luossavaara-Abisko | 119 | 10,54 % | −8,4 ▼ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 40 | 9,32 % | |
Bolaget-Triangeln | 93 | 9,01 % | −6,2 ▼ |
Övre Norrmalm och Järnvägen | 115 | 8,45 % | −7,0 ▼ |
Lombolo västra | 66 | 8,32 % | −3,8 ▼ |
Högalid och Sandstensberget | 113 | 8,12 % | |
Östermalm | 70 | 7,99 % | −7,0 ▼ |
Kiruna nordost | 41 | 6,57 % | +0,7 ▲ |
Lombolo östra - Nikkaluoktavägen | 88 | 6,22 % | −5,6 ▼ |
Tuolluvaara-Kurravaara | 80 | 5,86 % | −4,2 ▼ |
Jukkasjärvi | 52 | 5,80 % | −2,4 ▼ |
Lombolo mellersta | 54 | 5,71 % | −7,8 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Vänsterpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Kiruna
Kiruna kommun hör till Norrbottens läns valkrets, som skickar åtta ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 10,7 procent av rösterna Vänsterpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 7 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 3,7 procentenheter sedan sist. Det ger Vänsterpartiet ett mandat den här gången också.
Vänsterpartiets väljarstöd i Kiruna placerar kommunen på fjärde plats bland de 14 kommunerna i valkretsen (tillika Norrbottens län).
Vänsterpartiet har fått 6,7 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet i tio av 14 kommuner i
valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.