Ovanligt många narkotikabrott i Örebro

Örebro länAnmälda brott

I september anmäldes 563 narkotikabrott i Örebro län, betydligt fler än det normala för månaden. Anmälningarna är 35 procent fler än snittet för september sedan 2008, och en toppnotering för att vara en septembermånad. Medeltalet för september har legat på 418 anmälda brott.

Antal anmälda narkotikabrott i kommunerna i Örebro län

Kommun2018 (september)2017 (september)Förändring
Askersunds kommun10100
Degerfors kommun388+30
Hallsbergs kommun3645−9
Hällefors kommun42+2
Karlskoga kommun87103−16
Kumla kommun5051−1
Laxå kommun30+3
Lekebergs kommun10+1
Lindesbergs kommun3231+1
Ljusnarsbergs kommun168+8
Nora kommun2112+9
Örebro kommun265235+30
Länssiffrorna bygger på en egen aggregering av alla brott där det registrerats en kommun. En del anmälningar saknar uppift om kommun och finns därmed inte med i statistiken. När Brå redovisar statistik för län och polisregioner utgår inkluderar man också brott som saknar kommun. Därför kommer våra siffror ligga något lägre än deras. Vi gör det för att kunna göra historiska jämförelser av länsutvecklingen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.