Flygtrafiken i Sverige minskade något i juni, jämfört med månaden innan, drivet av färre inrikesflighter. Det är i linje med det vanliga säsongsmönstret – inrikestrafiken brukar vara som lägst under sommaren. I Blekinge län var dock trafiken ganska oförändrad. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen.
Totalt landade drygt 15 000 flyg på svenska flygplatser förra månaden. Därmed är flygandet nu uppe på omkring 75 procent av vad som varit väntat utan pandeminedgången, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend hade stått sig. i Blekinge län var trafiken tämligen oförändrad jämfört med maj. I juni landade 118 reguljär- eller charterflyg på Ronneby flygplats, jämfört med 126 månaden innan, och därutöver två taxiflyg.
Det är fyra gånger så många som under samma månad förra året, men fortfarande färre än före pandemin. Totalt reste omkring 9 500 passagerare till och från flygplatsen.
Flygstoppet efter Rysslands invasion av Ukraina har inte haft någon synbar effekt på siffrorna. I fjolårets destinationsstatistik från landets statligt ägda flygplatser stod Ryssland för mindre än en halv procent av utrikesresorna. Inte heller SAS-strejken syns ännu i siffrorna; den inleddes först i början av juli.

I stort sett all reguljär trafik på flygplatsen gick inrikes förra månaden (med en utrikeslandning). Så har det sett ut även junimånaderna närmast före pandemin.
Mellan covidutbrottet i Sverige i mars 2020 och slutet av juni 2022 landade totalt 1 701 flyg på Kallinge. Det är omkring 1 000 färre än vad som varit väntat utan pandemi, om tidigare trender i passagerartrafiken hade stått sig.1