Andelen vuxna med ekonomiskt bistånd i Åtvidabergs kommun låg i stort sett stilla i april, och är nu 0,9 procent, enligt den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 107 personer i Åtvidabergs kommun ekonomiskt bistånd stöd under april, vilket alltså motsvarar 0,9 procent av den vuxna befolkningen. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från månaden innan, vilket motsvarar sju personer. Sedan samma månad förra året innebär det en minskning med 0,2 procentenheter. I Östergötland som helhet var andelen 1,7 procent, vilket är ungefär samma nivå som månaden innan.

I riket som helhet var andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen i stort sett oförändrad, på 1,3 procent.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Åtvidaberg varken anmärkningsvärt hög eller låg. Landets högsta nivåer finns i Filipstad, med 3,5 procent, och de lägsta i Olofström, Solna och Vellinge, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Östergötland ökade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i tre (Mjölby, Söderköping och Ydre), och minskade i två (Kinda och Åtvidaberg). Linköping har högst andel biståndstagare i länet, Valdemarsvik har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Boxholm | 1,7 % | 0,0 |
Finspång | 1,8 % | 0,0 |
Kinda | 1,4 % | −0,2 |
Linköping | 2,1 % | 0,0 |
Mjölby | 1,0 % | +0,1 |
Motala | 1,4 % | 0,0 |
Norrköping | 1,8 % | 0,0 |
Söderköping | 1,2 % | +0,1 |
Vadstena | 1,2 % | 0,0 |
Valdemarsvik | 0,5 % | 0,0 |
Ydre | 1,2 % | +0,2 |
Åtvidaberg | 0,9 % | −0,1 |
Ödeshög | 0,8 % | 0,0 |
Av biståndstagarna i Åtvidabergs kommun var förra månaden 46 kvinnor och 61 män.
