Fler nya inläggningar på iva jämfört med veckan innan, 168 nya bekräftade fall och 1 224 tester. Här är de senaste coronasiffrorna för Hallands län från Folkhälsomyndigheten, till och med vecka 14.
Sedan allmänheten slutat testas för pågående coronainfektion är det svårare att följa smittspridningen utifrån enbart bekräftade fall. För att få en bild av läget tittar Folkhälsomyndigheten bland annat på beläggningen på sjukhus och andelen bekräftade fall bland de som ändå testas – i första hand i äldre- och sjukvård.
Under förra veckan lades det in ungefär lika många covidpatienter på intensivvårdsavdelning som veckan innan och en mindre andel av proven var positiva i riket som helhet.
Totalt bekräftades 4 097 fall i Sverige förra veckan, jämfört med 4 956 veckan innan– men antalet tester har också minskat.
Fler inlagda på iva förra veckan i Halland
I Halland rapporterades tre nyinlagda covidpatienter på intensivvårdsavdelning förra veckan. Det är tre fler än veckan dessförinnan. Som mest gjordes det elva nyinläggningar under en vecka i Halland, i januari 2021.

Ett dödsfall rapporterades i Halland förra veckan
Den senaste veckan registrerades ett nytt dödsfall. Här finns det en fördröjning i rapporteringen och det kan ha inträffat dödsfall som ännu inte finns med i statistiken. Folkhälsomyndigheten räknar antalet personer med laboratoriebekräftad covid-19 som avlidit inom 30 dagar från diagnosen. Det betyder att covid inte behöver vara dödsorsaken.

Den dödligaste veckan under pandemin, i januari 2021, avled 29 personer i länet. Sedan en stor del av befolkningen fått vaccinskydd har dödligheten i corona minskat sett till riket i stort.
Fler testades i Halland
Förra veckan genomfördes 1 224 PCR-tester i Halland. Det är 45 fler än veckan innan. Sedan den 9 februari uppmanas inte längre den breda allmänheten att testa sig vid symtom. Jämfört med toppveckan i januari testades en tjugoniondedel så många förra veckan i Halland.

Av de 1 224 testerna var 14 procent positiva, vilket är en minskning jämfört med förra veckan. Det är en relativt låg andel positiva.

Flest fall hittades i Falkenberg
Förra veckan registrerades 168 fall i Halland, vilket är 48 färre än veckan innan. Värt att minnas är att antalet provtagningar samtidigt . Det går inte att jämföra antalet nya fall med tiden då alla skulle testa vid minsta symtom.

I Halland hittades fem fall per 10 000 invånare förra veckan. Det placerar länet i mitten av tabellen över fall per invånare. Flest nya fall i länet hittades i Falkenberg, där 30 fall (sju per 10 000 invånare) registrerades.
| Kommun | Nya fall (senaste 7 dagar) | Föregående 7 dagar | Per 10 000 inv. | |
|---|---|---|---|---|
| Falkenberg | ▼ | 30 | 35 | 7 |
| Halmstad | ▼ | 57 | 80 | 5 |
| Kungsbacka | ▲ | 37 | 34 | 4 |
| Laholm | ▼ | 11 | 19 | 4 |
| Varberg | ▼ | 26 | 40 | 4 |
| Hylte | ▼ | 0 | 7 | 0 |
Den region där flest fall hittades sett till befolkning var förra veckan Örebro, med elva fall per 10 000 invånare.

På kommunnivå hittades flest fall i landet i Storuman – 12 bekräftade fall, vilket mostvarar 21 fall per 10 000 invånare.
| Kommun | Nya fall (senaste 7 dagar) | Föregående 7 dagar | Per 10 000 inv. | |
|---|---|---|---|---|
| Storuman | ▲ | 12 | 10 | 21 |
| Lysekil | ▲ | 21 | 16 | 15 |
| Lekeberg | ▼ | 12 | 13 | 14 |
| Degerfors | ▲ | 13 | 3 | 13 |
| Filipstad | ▲ | 14 | 5 | 13 |
| Ydre | ▲ | 5 | 1 | 13 |
| Örebro | ▲ | 204 | 92 | 13 |
| Säffle | ▲ | 19 | 6 | 12 |
| Årjäng | ▲ | 12 | 11 | 12 |
| Berg | ▼ | 8 | 10 | 11 |
| Hagfors | ▼ | 13 | 15 | 11 |
| Karlskoga | ▲ | 34 | 15 | 11 |
| Lycksele | ▲ | 14 | 5 | 11 |
| Skinnskatteberg | ▲ | 5 | 4 | 11 |
| Töreboda | ▼ | 10 | 12 | 11 |
