Hade fem anställda – nu går Fågelviks Taxi AB i konkurs i Karlstad

Karlstads kommun Företagskonkurser
Det här är veckans konkurser i Karlstads kommun.

Den 1 februari inledde Fågelviks Taxi AB, som har sitt säte i Karlstads kommun, konkurs.

Fågelviks Taxi AB, som grundades år 2015, rapporterade en omsättning på 4,3 miljoner kronor i sitt senast bokslut (december 2020) med en vinst på 0,6 miljoner kronor. Bolaget anställde då fem personer.

Sammanlagt inledde tre bolag konkurs under förra veckan i Karlstad. Förutom Fågelviks Taxi AB noterar vi Karlstad Vandrarhem AB, som hade en omsättning på 3 miljoner i det senaste bokslutet.

Bolag som inledde konkurs under vecka 5 i Karlstads kommun
BolagOmsättningResultatAnställdaGrundat
Bygg och El i Värmland AB0−14 00002018
Fågelviks Taxi AB4,3 milj.0,6 milj.52015
Karlstad Vandrarhem AB3 milj.132 00042007
Det här är en autogenererad artikel baserad på data från allabolag.se, som i sin tur bygger på uppgifter från UC. Notera att alla uppgifter om omsättning, resultat och antal anställda kommer från det senast bokslutet som finns tillgängligt på webbsidan. De kan med andra ord vara något föråldrade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.