Andelen vuxna med ekonomiskt bistånd i Eda kommun låg i stort sett stilla i december, och är nu 1,1 procent, enligt den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 93 personer i Eda kommun ekonomiskt bistånd stöd under december, vilket alltså motsvarar 1,1 procent av den vuxna befolkningen. Det är en ökning med 0,1 procentenheter från månaden innan, vilket motsvarar elva personer. I Värmland som helhet var andelen 1,5 procent, vilket är ungefär samma nivå som månaden innan.

När uppgifter saknas från en kommun, har den skattats baserat på tidigare data, för underlag till länssiffran samma månad.
I riket som helhet var andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen i stort sett oförändrad, på 1,3 procent.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Eda varken anmärkningsvärt hög eller låg. Landets högsta nivåer finns i Filipstads kommun, med 3,3 procent, och de lägsta i Olofströms kommun, Pajala kommun, Solna kommun och Vellinge kommun, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Värmland ökade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i sju, och minskade i en (Kil). Filipstad har högst andel biståndstagare i länet, Hammarö har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Arvika | 1,2 % | 0,0 |
Eda | 1,1 % | +0,1 |
Filipstad | 3,3 % | 0,0 |
Forshaga | 1,6 % | +0,1 |
Grums | 1,4 % | 0,0 |
Hagfors | 1,4 % | +0,1 |
Hammarö | 0,8 % | 0,0 |
Karlstad | 1,5 % | 0,0 |
Kil | 1,5 % | −0,1 |
Kristinehamn | 2,2 % | +0,1 |
Munkfors | 1,2 % | 0,0 |
Storfors | 1,1 % | +0,1 |
Sunne | 0,9 % | 0,0 |
Säffle | 2,3 % | 0,0 |
Torsby | 1,3 % | +0,1 |
Årjäng | 1,2 % | +0,1 |
Av biståndstagarna i Eda kommun var förra månaden 35 kvinnor och 58 män.
