Vaccinations­läget i Lycksele: Nu har 89 procent fått sin första dos

Lycksele kommunCorona
Så framskrider vaccineringen i Lycksele kommun.

Här är de senaste siffrorna om hur vaccineringen mot covid-19 går i Lycksele kommun och Västerbottens län.

Totalt har 9 035 personer i Lycksele fått sin första vaccindos fram till vecka 40, enligt Nationella vaccinationsregistret.

Det innebär att 89 procent av befolkningen född 2005 eller tidigare fått minst en dos. Det är en större andel än de flesta andra kommuner. Hammarö kommun har vaccinerat flest i hela landet (94 procent).

Ladda ner den här grafen som png

I hela Västerbottens län har 205 729 doser getts ut fram till vecka 40, vilket motsvarar 91 procent av befolkningen som är 16 år och äldre.

Jämn vaccinationstakt i Västerbottens län

Förra veckan delades totalt 5 172 vaccindoser ut i Västerbottens län (veckostatistiken finns än så länge bara på regionnivå). Det är ungefär lika många som veckan innan. Följande bild visar utvecklingen vecka för vecka.

Ladda ner den här grafen som png

Nästan alla 70-plussare har fått vaccin

Äldre personer är betydligt mer sårbara för det nya coronaviruset än yngre. Omkring 90 procent av alla som dött i covid-19 har varit äldre än 70 år. Därför var äldre först på tur i vaccineringen, som allt eftersom öppnat upp för alla åldersgrupper.

I Lycksele kommun har 96 procent av befolkningen över 70 år fått minst en vaccindos.

Ladda ner den här grafen som png

Vaccinationstakten har mattats av i Västerbottens län

Regeringens målsättning är att alla över 18 år ska ha erbjudits minst en dos den 19 september. Det ursprungliga målet var att alla skulle ha erbjudits vaccin till halvårsskiftet, men datumet har i och med leveransproblem fått skjutas fram tre gånger. Från och med mitten på juli har alla vuxna i Sverige kunnat få vaccin. I takt med att de flesta fått sin första dos har tempot minskat och just nu pågår ett arbete för att höja vaccinationstäckningen bland dem som ännu inte tagit någon dos. Under hösten kommer även barn mellan 12-15 år att erbjudas vaccin.

Med dagens tempo, baserat på antalet som fått en första dos de senaste två veckorna, skulle det dröja sju månader innan alla över 16 år vaccinerats.

Ladda ner den här grafen som png

Den här grafen ska dock läsas med en nypa salt. Syftet är enbart att illustrera nuvarande takt, inte att förutspå läget. Vaccinleveranser är högre än de varit under början av året, men å andra sidan går numera allra största delen till andra vaccindoser.

Västerbottens län har vaccinerat fler än de flesta

Totalt har 7 205 874 personer i hela Sverige fått minst en dos, vilket motsvarar 84 procent av landets befolkning, fram tills 14 oktober. 79 procent har fått bägge doserna.

Ladda ner den här grafen som png

Skillnaden mellan kommuner är betydande. Kommunen som vaccinerat störst andel är Hammarö kommun (94 procent). Samtidigt har Botkyrka kommun endast vaccinerat 67 procent.

Vaccinerade per kommun i Västerbottens län
KommunAntal vaccinerade med minst en dosAndel (%)
Dorotea1 96292
Norsjö3 02791
Umeå98 19491
Skellefteå55 39091
Robertsfors5 10091
Vännäs6 53390
Nordmaling5 37189
Bjurholm1 80389
Storuman4 40789
Lycksele9 03589
Sorsele1 84889
Åsele2 13189
Vindeln3 98588
Malå2 21787
Vilhelmina4 80386

Metod och kommentarer

Data över vaccinerade per kommun och län rapporteras in till Nationella vaccinationsregistret och publiceras av Folkhälsomyndigheten. Den uppdateras varje torsdag med data fram till föregående söndag.

Det faktiska antalet vaccinationer är något högre än siffrorna som finns inrapporterade, på grund av eftersläpning i rapporteringen.

Nationella siffror över antal vaccinerade publiceras också av Folkhälsomyndigheten men uppdateras lite oftare, varje tisdag till fredag.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.