Priserna på bostadsrätter stiger något i Karlskoga

Karlskoga kommun Fastighetspriser
Så bostadsmarknaden i Karlskoga kommun.

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Karlskoga kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 3 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Örebro ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 5 procent.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 76 av landets kommuner, medan de sjunker i 42 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 96 bostadsrätter i Karlskoga kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 0,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 93 affärer vid den här tiden på året.

I hela Örebro såldes 559 bostadsrätter för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Priserna på villor ökar något

Villapriserna har gått upp i Karlskoga kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 2 procent.

Även i hela Örebro ökar villapriserna. I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 110 av landets kommuner, medan de sjunker i 65 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Örebro län stiger priserna på villor i fem av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Kumla där priserna steg med 11 procent. I Degerfors däremot sjönk priserna med 7 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sex av länets tolv kommuner.

Sammanlagt såldes 45 villor i Karlskoga kommun mellan juni och augusti till ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 61 affärer vid den här tiden på året.

I hela Örebro såldes 470 villor för i snitt 2,6 miljoner kronor.

Fyra fritidshus såldes

Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt fyra affärer med fritidshus i Karlskoga kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Karlskoga kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor.

I hela Örebro såldes 72 fritidshus för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Karlskoga den här månaden.

Priserna på fritidshus stiger i 63 av landets kommuner, medan de sjunker i bara en (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller

Försäljningar av villor i Örebro län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Askersund 301,8 miljoner
Degerfors−7 % 271,0 miljon
Hallsberg+10 % 421,8 miljoner
Hällefors 90,8 miljoner
Karlskoga+2 % 451,8 miljoner
Kumla+11 % 393,0 miljoner
Laxå 131,2 miljoner
Lekeberg 202,3 miljoner
Lindesberg+6 % 421,6 miljoner
Ljusnarsberg 180,8 miljoner
Nora 191,6 miljoner
Örebro+2 % 1664,1 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Örebro län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Askersund 30,6 miljoner
Degerfors 60,2 miljoner
Hallsberg 10,3 miljoner
Hällefors 10,2 miljoner
Karlskoga+3 % 960,6 miljoner
Kumla 231,3 miljoner
Laxå 0
Lekeberg 22,8 miljoner
Lindesberg 160,6 miljoner
Ljusnarsberg 10,2 miljoner
Nora 100,7 miljoner
Örebro+5 % 4002,0 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Örebro län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Askersund 101,8 miljoner
Degerfors 50,7 miljoner
Hallsberg 72,1 miljoner
Hällefors 31,0 miljon
Karlskoga 42,4 miljoner
Kumla 11,5 miljoner
Laxå 62,1 miljoner
Lekeberg 51,1 miljoner
Lindesberg 51,3 miljoner
Ljusnarsberg 20,9 miljoner
Nora 41,5 miljoner
Örebro+20 % 201,8 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Om tolkning av statistiken

För bostadsrätter mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av det genomsnittliga kvadratmeterpriset. För villor och fritidshus mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av K/T-talet, det vill säga kvoten mellan pris (köpesumma) och taxeringsvärdet.

För villor och bostadsrätter redovisar vi tre månaders prisutveckling, för fritidshus tolv månader.

Samtliga uppgifter om antal försäljningar, prisutveckling och slutpriser redovisas som glidande medelvärden. För villor och bostadsrätter handlar det om ett medelvärde för de senaste tre månaderna, för fritidshus tolv månader. Syftet är att tona ner tillfälliga variationer och tydligare kunna se utvecklingen över tid.

Alla uppgifter kommer från Svensk Mäklarstatistik. Läs gärna deras mer utförliga beskrivning av hur statistiken kan och bör tolkas.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.