Rekordmånga trafikbrott i Kronoberg

Kronobergs länAnmälda brott

I mars anmäldes 228 trafikbrott i Kronobergs län. Det är fler anmälningar än någon månad sedan 2008 och mer än dubbelt så många som snittet för mars sedan 2008. Medeltalet har legat på 103 anmälningar per månad.

Antal anmälda trafikbrott i kommunerna i Kronobergs län

Kommun2018 (mars)2017 (mars)Förändring
Alvesta kommun2110
Lessebo kommun93
Ljungby kommun3346−13
Markaryds kommun2010
Tingsryds kommun1012−2
Uppvidinge kommun51
Växjö kommun9855
Älmhults kommun3211
Länssiffrorna bygger på en egen aggregering av alla brott där det registrerats en kommun. En del anmälningar saknar uppift om kommun och finns därmed inte med i statistiken. När Brå redovisar statistik för län och polisregioner utgår inkluderar man också brott som saknar kommun. Därför kommer våra siffror ligga något lägre än deras. Vi gör det för att kunna göra historiska jämförelser av länsutvecklingen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.