Vaccinationsläget i Valdemarsvik: Nu har 85 procent fått sin första dos

Valdemarsviks kommunCorona
Vaccinationsläget i Valdemarsvik: Nu har 85 procent fått sin första dos

Här är de senaste siffrorna om hur vaccineringen mot covid-19 går i Valdemarsviks kommun och Östergötlands län.

Totalt har 5 447 personer i Valdemarsvik fått sin första vaccindos fram till vecka 32, enligt Nationella vaccinationsregistret.

Det innebär att 85 procent av den vuxna befolkningen fått minst en dos.

Det är en större andel än de flesta andra kommuner.

Ladda ner den här grafen som png

I hela Östergötlands län har 309 749 doser getts ut fram till vecka 32, vilket motsvarar 84 procent av den vuxna befolkningen.

Vaccinationstakten minskar i Östergötlands län

Förra veckan delades totalt 14 513 vaccindoser ut i Östergötlands län (veckostatistiken finns än så länge bara på regionnivå). Det är färre än veckan innan (−2 115 personer). Följande bild visar utvecklingen vecka för vecka.

Ladda ner den här grafen som png

Nio av tio 70-plussare har fått vaccin

Äldre personer är betydligt mer sårbara för det nya coronaviruset än yngre. Omkring 90 procent av alla som dött i covid-19 har varit äldre än 70 år. Därför var äldre först på tur i vaccineringen, som nu öppnat upp för allt lägre åldersgrupper.

I Valdemarsviks kommun har 94 procent av befolkningen över 70 år fått minst en vaccindos.

Ladda ner den här grafen som png

Vaccinationstakten behöver öka något

Regeringens målsättning är att alla över 18 år ska ha erbjudits minst en dos den 19 september. Det ursprungliga målet var att alla skulle ha erbjudits vaccin till halvårsskiftet, men datumet har i och med leveransproblem fått skjutas fram tre gånger. Från och med mitten på juli har alla vuxna i Sverige kunnat få vaccin.

I dagens tempo, baserat på antalet som fått en första dos de senaste två veckorna, kommer 87 procent av alla vuxna i Östergötlands län att ha fått minst en vaccindos vid mitten på september. Det skulle dröja fem månader innan målet nås.

Ladda ner den här grafen som png

Den här grafen ska dock läsas med en nypa salt. Syftet är enbart att illustrera nuvarande takt, inte att förutspå läget. Vaccinleveranser är högre än de varit under början av året, men å andra sidan går numera allra största delen till andra vaccindoser.

Östergötlands län håller ett genomsnittligt tempo

Totalt har 6 598 469 personer i hela Sverige fått minst en dos, vilket motsvarar 81 procent av landets befolkning, fram tills 19 augusti. 62 procent har fått bägge doser.

Ladda ner den här grafen som png

Skillnaden mellan kommuner är betydande. Kommunen som vaccinerat störst andel är Hammarö kommun (92 procent). Samtidigt har Botkyrka kommun endast vaccinerat 62 procent.

Vaccinerade per kommun i Östergötlands län
KommunAntal vaccinerade med minst en dosAndel (%)
Vadstena5 56490
Åtvidaberg8 07888
Kinda6 96387
Söderköping9 99287
Boxholm3 83887
Mjölby18 88886
Ydre2 60286
Valdemarsvik5 44785
Motala29 47885
Linköping110 68685
Finspång14 46183
Ödeshög3 49682
Norrköping90 25880

Metod och kommentarer

Data över vaccinerade per kommun och län rapporteras in till Nationella vaccinationsregistret och publiceras av Folkhälsomyndigheten. Den uppdateras varje torsdag med data fram till föregående söndag.

Det faktiska antalet vaccinationer är något högre än siffrorna som finns inrapporterade, på grund av eftersläpning i rapporteringen.

Nationella siffror över antal vaccinerade publiceras också av Folkhälsomyndigheten men uppdateras lite oftare, varje tisdag till fredag.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.