Mellan juli och september gjordes sammanlagt tolv affärer med villor i Vilhelmina kommun. Det kan jämföras med elva vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Vilhelmina kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor.
I hela Västerbotten såldes 412 villor för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Vilhelmina den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 136 av landets kommuner, medan de stiger i 23 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Två försäljningar av bostadsrätter
Mellan juli och september gjordes sammanlagt två affärer med bostadsrätter i Vilhelmina kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Vilhelmina kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,0 miljon kronor.
I hela Västerbotten såldes 576 bostadsrätter för i snitt 1,9 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Vilhelmina den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 98 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Fem sålda fritidshus
Mellan juli och september gjordes sammanlagt fem affärer med fritidshus i Vilhelmina kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Vilhelmina kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,3 miljoner kronor.
I hela Västerbotten såldes 93 fritidshus för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Vilhelmina den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 30 av landets kommuner, medan de sjunker i 25 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västerbottens län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Storuman där priserna steg med 15 procent. I Umeå däremot sjönk priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.
Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Bjurholm | 5 | 0,6 miljoner | |
Dorotea | 2 | 1,2 miljoner | |
Lycksele | 22 | 1,5 miljoner | |
Malå | 4 | 0,4 miljoner | |
Nordmaling | 12 | 1,4 miljoner | |
Norsjö | 3 | 0,6 miljoner | |
Robertsfors | 19 | 1,4 miljoner | |
Skellefteå | −9 % ▼ | 142 | 2,9 miljoner |
Sorsele | 5 | 0,8 miljoner | |
Storuman | 13 | 1,3 miljoner | |
Umeå | −8 % ▼ | 148 | 4,2 miljoner |
Vilhelmina | 12 | 0,7 miljoner | |
Vindeln | 9 | 1,1 miljoner | |
Vännäs | 14 | 2,5 miljoner | |
Åsele | 2 | 0,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Bjurholm | 0 | ||
Dorotea | 0 | ||
Lycksele | 2 | 0,3 miljoner | |
Malå | 0 | ||
Nordmaling | 0 | ||
Norsjö | 0 | ||
Robertsfors | 1 | 0,6 miljoner | |
Skellefteå | −6 % ▼ | 139 | 1,7 miljoner |
Sorsele | 0 | ||
Storuman | 6 | 2,1 miljoner | |
Umeå | −3 % ▼ | 415 | 2,0 miljoner |
Vilhelmina | 2 | 1,0 miljon | |
Vindeln | 0 | ||
Vännäs | 11 | 0,8 miljoner | |
Åsele | 0 |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Bjurholm | 0 | ||
Dorotea | 1 | 1,8 miljoner | |
Lycksele | 2 | 1,0 miljon | |
Malå | 0 | ||
Nordmaling | 5 | 1,6 miljoner | |
Norsjö | 0 | ||
Robertsfors | 5 | 2,0 miljoner | |
Skellefteå | +7 % ▲ | 27 | 2,2 miljoner |
Sorsele | 1 | 2,6 miljoner | |
Storuman | +15 % ▲ | 16 | 2,3 miljoner |
Umeå | −3 % ▼ | 30 | 1,8 miljoner |
Vilhelmina | 5 | 1,3 miljoner | |
Vindeln | 1 | 1,2 miljoner | |
Vännäs | 0 | ||
Åsele | 0 |