Mellan april och juni såldes 27 bostadsrätter i Timrå kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Under april till juni såldes det fem färre bostadsrätter i Timrå än snittet för det senaste året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda bostadsrätterna i Timrå kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 30 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västernorrland såldes 486 bostadsrätter för i snitt 1,1 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en stor prisuppgång i Timrå kommun. Medelpriset på försäljningarna av bostadsrätter i kommunen var 10 procent högre än för tre månader sedan. I hela Västernorrland däremot ligger priserna på bostadsrätter stilla.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 46 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västernorrlands län stiger priserna på bostadsrätter i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Timrå där priserna steg med 10 procent. I Härnösand däremot sjönk priserna med 21 procent.
39 sålda villor
Mellan april och juni gjordes sammanlagt 39 affärer med villor i Timrå kommun. Det kan jämföras med 47 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda villorna i Timrå kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor.
I hela Västernorrland såldes 448 villor för i snitt 2,1 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Timrå den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 70 av landets kommuner, medan de stiger i 66 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västernorrlands län stiger priserna på villor i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Örnsköldsvik där priserna steg med 14 procent. I Härnösand däremot sjönk priserna med 4 procent.
Tre sålda fritidshus
Mellan april och juni gjordes sammanlagt tre affärer med fritidshus i Timrå kommun. Det kan jämföras med fem vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Timrå kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,4 miljoner kronor.
I hela Västernorrland såldes 44 fritidshus för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Timrå den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 48 av landets kommuner, medan de sjunker i 14 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Härnösand | −4 % ▼ | 54 | 1,5 miljoner |
Kramfors | +13 % ▲ | 40 | 0,7 miljoner |
Sollefteå | 30 | 1,0 miljon | |
Sundsvall | −2 % ▼ | 172 | 2,9 miljoner |
Timrå | 39 | 2,1 miljoner | |
Ånge | 16 | 0,8 miljoner | |
Örnsköldsvik | +14 % ▲ | 97 | 2,0 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Härnösand | −21 % ▼ | 75 | 0,4 miljoner |
Kramfors | 2 | 0,4 miljoner | |
Sollefteå | 11 | 0,3 miljoner | |
Sundsvall | +7 % ▲ | 316 | 1,3 miljoner |
Timrå | +10 % ▲ | 27 | 0,7 miljoner |
Ånge | 0 | ||
Örnsköldsvik | −3 % ▼ | 55 | 1,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Härnösand | 6 | 1,3 miljoner | |
Kramfors | 7 | 2,3 miljoner | |
Sollefteå | 0 | ||
Sundsvall | +2 % ▲ | 20 | 1,4 miljoner |
Timrå | 3 | 1,4 miljoner | |
Ånge | 0 | ||
Örnsköldsvik | 8 | 1,8 miljoner |