Priserna på bostadsrätter steg mellan januari och mars med 21 procent i Timrå kommun. Det är en betydande uppgång jämfört med det gångna året då priserna i snitt ökat med 1 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Västernorrland ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 79 av landets kommuner, medan de sjunker i 38 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västernorrlands län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Timrå där priserna steg med 21 procent. I Sundsvall däremot sjönk priserna med 6 procent.
Sammanlagt såldes 31 bostadsrätter i Timrå kommun mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 41 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västernorrland såldes 500 bostadsrätter för i snitt 1,1 miljoner kronor.

23 villor såldes
Mellan januari och mars gjordes sammanlagt 23 affärer med villor i Timrå kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
De sålda villorna i Timrå kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,0 miljoner kronor.
I hela Västernorrland såldes 270 villor för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Timrå den här månaden.
Priserna på villor stiger i 103 av landets kommuner, medan de sjunker i 27 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västernorrlands län stiger priserna på villor i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Härnösand där priserna steg med 12 procent. I Kramfors däremot sjönk priserna med 22 procent.
Inga försäljningar av fritidshus
Mellan januari och mars noterades inga försäljningar av fritidshus i Timrå.
I hela Västernorrland såldes sju fritidshus för i snitt 1,2 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Timrå den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 66 av landets kommuner, medan de sjunker i bara två (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Härnösand | +12 % ▲ | 30 | 1,6 miljoner |
Kramfors | −22 % ▼ | 28 | 0,7 miljoner |
Sollefteå | 13 | 0,9 miljoner | |
Sundsvall | +7 % ▲ | 92 | 3,1 miljoner |
Timrå | 23 | 2,0 miljoner | |
Ånge | 8 | 0,7 miljoner | |
Örnsköldsvik | 0 % ▶ | 76 | 1,7 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Härnösand | +11 % ▲ | 60 | 0,6 miljoner |
Kramfors | 2 | 0,2 miljoner | |
Sollefteå | 6 | 0,3 miljoner | |
Sundsvall | −6 % ▼ | 343 | 1,2 miljoner |
Timrå | +21 % ▲ | 31 | 0,7 miljoner |
Ånge | 0 | ||
Örnsköldsvik | +20 % ▲ | 58 | 1,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Härnösand | 1 | 0,6 miljoner | |
Kramfors | +39 % ▲ | 1 | 0,6 miljoner |
Sollefteå | 0 | ||
Sundsvall | +20 % ▲ | 2 | 1,0 miljon |
Timrå | 0 | ||
Ånge | 1 | 0,3 miljoner | |
Örnsköldsvik | 2 | 2,5 miljoner |