Elva av tolv kommuner i Örebro län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i februari. I Degerfors däremot ligger den på samma nivå som förra året.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en oförändrad arbetslösheten bland utlandsfödda i Degerfors kommun. Arbetslösheten ligger kvar på 27,3 procent, vilket är samma nivå som för ett år sedan.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under februari månad rapporterade Degerfors en total arbetslöshet på 8,7 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Örebro län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att nio av 103 invånare i åldern 16 till 64 år i Degerfors kommun var inskrivna som arbetssökande (385 färre än i februari i fjol).

Degerfors är inte den enda kommunen i Örebro där arbetslösheten går nedåt. Vi ser, i själva verket, just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Ljusnarsberg där arbetslösheten sjunker med 3,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Degerfors alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Örebro län (8,7 procent i kommunen, jämfört med 7,6 procent i hela länet). Askersund har den lägsta arbetslösheten i länet (4,4 procent), medan Hällefors har den högsta (10,9 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i februari jämfört med året innan (−1,5 procentenheter) och ligger nu på 7,2 procent. 287 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Malmö och Perstorp är de kommuner som har högst arbetslöshet just nu (13,1 procent) i landet som helhet, medan Arjeplog har den lägsta (2,5 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda oförändrad
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 27,3 procent i Degerfors under februari månad, motsvarande 27 av 99 personer. Det är i stort sett lika stor andel som i fjol.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 18,6 procentenheter i Degerfors. Det är en större skillnad än för ett år sedan (+0,5 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Degerfors om man jämför med andra kommuner i Örebro. Ljusnarsberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Askersund har den största.
Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,6 procentenheter). I februari var 14,0 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 14 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 56 personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Degerfors högre än i Örebro som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 4,9 procentenheter.

30 annonser om lediga jobb just nu
Den 10 mars fanns det sammanlagt 30 arbetsplatsannonser i Degerfors kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 90 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkensgrupper med flest lediga jobb.
Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
---|---|---|---|
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 1 | 20 | |
Företagssäljare | 4 | 13 | |
Kundtjänstpersonal | 1 | 11 | |
Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. | 2 | 11 | |
Elevassistenter m.fl. | 1 | 10 | |
Övriga maskin- och processoperatörer vid stål- och metallverk | 1 | 8 | |
Underhållsmekaniker och maskinreparatörer | 2 | 4 | |
Grundutbildade sjuksköterskor | 2 | 4 | |
Personliga assistenter | 2 | 3 | |
Svetsare och gasskärare | 1 | 2 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 10 mars av utannonserade jobb där Degerfors kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
Degerfors | Örebro län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 8,7 % | −0,5 % ▼ | 7,6 % | −1,4 % ▼ | 7,2 % | −1,5 % ▼ |
Bland utlandsfödda | 27,3 % | 0,0 % ▶ | 21,7 % | −2,6 % ▼ | 17,5 % | −2,6 % ▼ |
Bland ungdomar | 14,0 % | −1,6 % ▼ | 9,1 % | −2,7 % ▼ | 8,9 % | −2,7 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i februari | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 4,4 % | −1,3 % ▼ |
Degerfors | 8,7 % | −0,5 % ▼ |
Hallsberg | 6,8 % | −2,2 % ▼ |
Hällefors | 10,9 % | −2,7 % ▼ |
Karlskoga | 6,9 % | −1,1 % ▼ |
Kumla | 6,2 % | −0,8 % ▼ |
Laxå | 7,0 % | −1,7 % ▼ |
Lekeberg | 4,6 % | −0,8 % ▼ |
Lindesberg | 7,7 % | −1,1 % ▼ |
Ljusnarsberg | 8,9 % | −3,7 % ▼ |
Nora | 7,2 % | −1,2 % ▼ |
Örebro | 8,2 % | −1,4 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i februari | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 16,9 % | −5,4 % ▼ |
Degerfors | 27,3 % | 0,0 % ▶ |
Hallsberg | 19,3 % | −4,1 % ▼ |
Hällefors | 31,8 % | −7,0 % ▼ |
Karlskoga | 21,8 % | −2,2 % ▼ |
Kumla | 18,2 % | −0,8 % ▼ |
Laxå | 20,0 % | −5,9 % ▼ |
Lekeberg | 15,9 % | −4,6 % ▼ |
Lindesberg | 21,4 % | −1,8 % ▼ |
Ljusnarsberg | 21,2 % | −8,1 % ▼ |
Nora | 20,0 % | −5,9 % ▼ |
Örebro | 22,0 % | −2,4 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i februari | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 4,5 % | −4,8 % ▼ |
Degerfors | 14,0 % | −1,6 % ▼ |
Hallsberg | 10,5 % | −2,6 % ▼ |
Hällefors | 13,0 % | −4,4 % ▼ |
Karlskoga | 8,3 % | −2,8 % ▼ |
Kumla | 10,1 % | −2,8 % ▼ |
Laxå | 9,8 % | −3,4 % ▼ |
Lekeberg | 8,2 % | −2,3 % ▼ |
Lindesberg | 10,8 % | −1,7 % ▼ |
Ljusnarsberg | 14,9 % | −2,7 % ▼ |
Nora | 12,4 % | −0,8 % ▼ |
Örebro | 8,4 % | −2,8 % ▼ |