Rekordmånga nya coronafall i Bromölla

Bromölla kommun | Corona |
Så utvecklas smittspridningen i Bromölla kommun.
Tebo Steele, Flickr (CC-BY-SA-2.0)

Antalet coronafall ökade kraftigt i Sverige förra veckan. Och i Bromölla rapporterades fler fall än någonsin tidigare. Det visar nya siffror från Folkhälsomyndigheten.

Under vecka 2 rapporterades 178 nya bekräftade fall av covid-19 i Bromölla kommun.  Det är en klar uppgång jämfört med den föregående veckan (+107 fall).

Antal fall per vecka i Bromölla
Ladda ner den här grafen som png

Antalet bekräftade fall i Bromölla just nu fler än de varit under någon annan vecka under pandemin.

Sett till befolkningen hittades 140 nya fall per 10 000 invånare i Bromölla under den senaste veckan. Jämfört med resten av landet är det här en ganska genomsnittlig nivå.

Flest nya fall i länet, sett till befolkningen, rapporterades i Burlöv och Svedala, där 208 fall per 10 000 invånare bekräftats under den senaste veckan.

Kommunerna i Skåne län där flest nya fall hittats (per capita)
KommunNya fall (senaste 7 dagar)Föregående 7 dagarUtvecklingPer 10 000 inv.
Burlöv40131883208
Svedala471351120208
Skurup31023575193
Kävlinge604485119189
Staffanstorp490385105189
Tomelilla24520243179
Lomma441341100177
Malmö6 1144 9791 135177
Vellinge630507123171
Landskrona785545240170

I hela landet rapporterades 164 686 fall under vecka 2. Det är en ökning med 31 procent jämfört med veckan innan, samtidigt som antalet genomförda tester ökade.

Sverigekarta över var de senaste fallen har hittats
Ladda ner den här grafen som png

Flest nya fall hittades i Åre. I kommunen har 354 fall per 10 000 invånare bekräftats under den senaste veckan.

Kommunerna med flest nya bekräftade fall i landet just nu (per capita)
KommunNya fall (senaste 7 dagar)Föregående 7 dagarUtvecklingPer 10 000 inv.
Åre426210216354
Härjedalen319107212317
Krokom410198212272
Kungsbacka2 1481 598550253
Östersund1 613899714252
Mullsjö16952117229
Örebro3 5801 9781 602229
Bräcke1376077222
Västerås3 4221 6031 819220
Fagersta276101175208

Tredje högst andel positiva prover i Skåne län

När de nya rekommendationerna började gälla, vecka 44, minskade också antalet tester i Skåne län. När nu alla återigen rekommenderas att provta sig vid symtom har testande ökat kraftigt och de senaste veckorna har ökningen fortsatt till rekordnivåer. Folkhälsomyndigheten rekommenderade den 20 januari att ge regionerna lägre prioritet åt personer som inte behöver vara fysiskt på plats i sina jobb när det gäller testning. I Skåne län genomfördes 58 728, jämfört med 51 994 veckan innan.(Dessa siffror finns inte på kommunnivå).

Det motsvarar 4 227 tester per 100 000 invånare, vilket är färre än de flesta andra regioner.

Den senaste veckan har 58728 tester genomförts i Skåne län
Ladda ner den här grafen som png

Av de 58 728 proverna var 38,5 procent positiva, vilket är en större andel än veckorna innan. Skåne län tillhör de regioner som hade relativt stor andel positiva provsvar förra veckan.

Av 58728 prover var 38,5 procent positiva i Skåne län vecka 2
Ladda ner den här grafen som png

Vaccinationerna syns i dödsstatistiken

Under vecka 2 rapporterades 15 dödsfall och åtta nyinläggningar på iva i Skåne län. Sedan pandemins start har 1 890 personer avlidit i länet. Dessa siffror finns inte på kommunnivå. Men sedan juni har bara 39 nya dödsfall registrerats.

Tidigare under pandemin gick antalet bekräftade fall hand i hand med sjukhusinläggningar och dödsfall. I och med att de flesta vuxna nu är vaccinerade, inte minst i äldre åldersgrupper, är det allt lägre andel av de som smittas som avlider.

En lägre andel av de som smittas dör sedan vaccinationstäckningen ökat
Ladda ner den här grafen som png

Metod

Data per kommun och län kommer från Folkhälsomyndigheten. Den uppdateras varje torsdag med data fram till föregående söndag.

Observera att ett litet antal kommuner under vissa veckor inte rapporterat exakta siffror, utan bara ”färre än 15” sjukdomsfall, totalt och per vecka.

För storstadskommunerna Stockholm, Göteborg och Malmö har siffror för varje stadsdel slagits ihop. Om några av dem rapporterat ”färre än 15 fall” har detta räknats som noll, varför totalsiffran för kommunen kan bli något lägre än verkligheten.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.