Rekordmånga nya coronafall i Åre

Åre kommun | Corona |
Så utvecklas smittspridningen i Åre kommun.
Wikimedia Commons (CC-PD-Mark)

Antalet coronafall ökade kraftigt i Sverige förra veckan. Och i Åre rapporterades fler fall än någonsin tidigare. Det visar nya siffror från Folkhälsomyndigheten.

Under vecka 1 rapporterades 210 nya bekräftade fall av covid-19 i Åre kommun.  Det är en klar uppgång jämfört med den föregående veckan (+139 fall).

Antal fall per vecka i Åre
Ladda ner den här grafen som png

Antalet bekräftade fall i Åre just nu fler än de varit under någon annan vecka under pandemin.

Under några veckor i november rekommenderades de flesta fullvaccinerade att inte testa sig, en rekommendation som Folkhälsomyndigheten sedan backade ifrån. Sedan vecka 47 gäller återigen att alla ska provta sig vid symtom. Det gör att jämförelser med de här veckorna haltar lite.

Sett till befolkningen hittades 174 nya fall per 10 000 invånare i Åre under den senaste veckan. Jämfört med resten av landet är det här en förhållandevis hög nivå.

Åre var under den senaste veckan den kommun i länet som rapporterade allra flest fall per 10 000 invånare.

Kommunerna i Jämtlands län där flest nya fall hittats (per capita)
KommunNya fall (senaste 7 dagar)Föregående 7 dagarUtvecklingPer 10 000 inv.
Åre21071139174
Östersund899567332141
Krokom19813464132
Härjedalen1074166106
Bräcke60402097
Strömsund105228391
Berg6052884
Ragunda41251679

I hela landet rapporterades 124 211 fall under vecka 1. Det är en ökning med 109 procent jämfört med veckan innan, samtidigt som antalet genomförda tester ökade.

Sverigekarta över var de senaste fallen har hittats
Ladda ner den här grafen som png

Flest nya fall hittades i Alingsås. I kommunen har 272 fall per 10 000 invånare bekräftats under den senaste veckan.

Kommunerna med flest nya bekräftade fall i landet just nu (per capita)
KommunNya fall (senaste 7 dagar)Föregående 7 dagarUtvecklingPer 10 000 inv.
Alingsås1 131311820272
Öckerö33975264262
Vårgårda28974215242
Lidköping907128779225
Göteborg11 5613 3808 181199
Härryda748193555196
Partille753232521191
Kungsbacka1 597824773188
Vänersborg739261478187
Mölndal1 294463831185

Vaccinationerna syns i dödsstatistiken

Under vecka 1 rapporterades ett dödsfall i Jämtlands län. Sedan pandemins start har 130 personer avlidit i länet. Dessa siffror finns inte på kommunnivå. Men sedan juni har bara ett nya dödsfall registrerats.

Tidigare under pandemin gick antalet bekräftade fall hand i hand med sjukhusinläggningar och dödsfall. I och med att de flesta vuxna nu är vaccinerade, inte minst i äldre åldersgrupper, är det allt lägre andel av de som smittas som avlider.

En lägre andel av de som smittas dör sedan vaccinationstäckningen ökat
Ladda ner den här grafen som png

Metod

Data per kommun och län kommer från Folkhälsomyndigheten. Den uppdateras varje torsdag med data fram till föregående söndag.

Observera att ett litet antal kommuner under vissa veckor inte rapporterat exakta siffror, utan bara ”färre än 15” sjukdomsfall, totalt och per vecka.

För storstadskommunerna Stockholm, Göteborg och Malmö har siffror för varje stadsdel slagits ihop. Om några av dem rapporterat ”färre än 15 fall” har detta räknats som noll, varför totalsiffran för kommunen kan bli något lägre än verkligheten.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.