Arjeplogs kommun noterar i november den lägsta arbetslösheten sedan februari 2017.
Under november månad rapporterade Arjeplog en total arbetslöshet på 3,3 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−2,8 procentenheter). Även i Norrbottens län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 43 av 1 303 invånare i åldern 16 till 64 år i Arjeplogs kommun var inskrivna som arbetssökande (41 färre än i november i fjol).
Det är sjunde månaden i följd som arbetslösheten i Arjeplog är lägre än den var under samma tidpunkt året innan. Sedan april har arbetslösheten gått ner från 7,7 till 3,3 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är därmed den lägsta sedan februari 2017.

Arjeplog är inte den enda kommunen i Norrbotten där arbetslösheten går nedåt. Vi ser, i själva verket, just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i just Arjeplog. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Arjeplog hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Norrbottens län och nu växer klyftan (3,3 procent i kommunen, jämfört med 5,5 procent i hela länet). Arjeplog har därmed även den lägsta arbetslöshetsnivån i länet. Haparanda har den högsta (9,4 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i november jämfört med året innan (−1,5 procentenheter) och ligger nu på 7,2 procent. 290 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,5 procent) i landet som helhet, medan Tjörn har den lägsta (2,8 procent). Arjeplogs arbetslöshet sticker ut som den sjätte lägsta i hela landet.

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 9,3 procent i Arjeplog under november månad, motsvarande 14 av 151 personer. Det är 6,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−13 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 20:e månaden i följd. Sedan mars 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 18,8 till 9,3 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan januari 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 6,0 procentenheter i Arjeplog. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−3,4 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Arjeplog om man jämför med andra kommuner i Norrbotten. Haparanda har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Gällivare har den största.
Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,1 procentenheter). I november var 7,0 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande åtta personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med fem personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Arjeplog lägre än i Norrbotten som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 0,8 procentenheter.

16 annonser om lediga jobb just nu
Den 14 december fanns det sammanlagt 16 arbetsplatsannonser i Arjeplogs kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 40 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkensgrupper med flest lediga jobb.
Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
---|---|---|---|
VVS-montörer m.fl. | 2 | 18 | |
Installations- och serviceelektriker | 1 | 9 | |
Grundutbildade sjuksköterskor | 3 | 7 | |
Bensinstationspersonal | 1 | 1 | |
Butikssäljare, dagligvaror | 1 | 1 | |
Förskollärare | 1 | 1 | |
Geriatriksjuksköterskor | 1 | 1 | |
Hovmästare och servitörer | 1 | 1 | |
Kockar och kallskänkor | 1 | 1 | |
Löne- och personaladministratörer | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 14 december av utannonserade jobb där Arjeplogs kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
Arjeplog | Norrbottens län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 3,3 % | −2,8 % ▼ | 5,5 % | −1,2 % ▼ | 7,2 % | −1,5 % ▼ |
Bland utlandsfödda | 9,3 % | −6,2 % ▼ | 14,0 % | −3,1 % ▼ | 17,8 % | −3,2 % ▼ |
Bland ungdomar | 7,0 % | −2,1 % ▼ | 7,8 % | −2,3 % ▼ | 8,9 % | −2,9 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Arjeplog | 3,3 % | −2,8 % ▼ |
Arvidsjaur | 6,4 % | −1,6 % ▼ |
Boden | 6,5 % | −0,7 % ▼ |
Gällivare | 3,6 % | −0,7 % ▼ |
Haparanda | 9,4 % | −1,5 % ▼ |
Jokkmokk | 3,5 % | −2,1 % ▼ |
Kalix | 5,7 % | −1,3 % ▼ |
Kiruna | 3,3 % | −1,3 % ▼ |
Luleå | 5,8 % | −1,5 % ▼ |
Pajala | 4,7 % | −1,6 % ▼ |
Piteå | 5,4 % | −0,9 % ▼ |
Älvsbyn | 6,9 % | −2,0 % ▼ |
Överkalix | 5,9 % | −1,4 % ▼ |
Övertorneå | 6,7 % | −1,3 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Arjeplog | 9,3 % | −6,2 % ▼ |
Arvidsjaur | 17,8 % | −4,9 % ▼ |
Boden | 18,5 % | −2,0 % ▼ |
Gällivare | 11,6 % | −0,1 % ▼ |
Haparanda | 12,0 % | −1,2 % ▼ |
Jokkmokk | 10,5 % | −5,8 % ▼ |
Kalix | 14,3 % | −2,7 % ▼ |
Kiruna | 8,5 % | −4,8 % ▼ |
Luleå | 15,0 % | −3,4 % ▼ |
Pajala | 8,2 % | −7,0 % ▼ |
Piteå | 15,1 % | −2,6 % ▼ |
Älvsbyn | 18,3 % | −6,1 % ▼ |
Överkalix | 15,3 % | −4,4 % ▼ |
Övertorneå | 12,1 % | −2,3 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Arjeplog | 7,0 % | −2,1 % ▼ |
Arvidsjaur | 11,1 % | −0,9 % ▼ |
Boden | 9,2 % | −1,1 % ▼ |
Gällivare | 5,5 % | −2,2 % ▼ |
Haparanda | 13,0 % | −2,4 % ▼ |
Jokkmokk | 7,6 % | −1,0 % ▼ |
Kalix | 9,0 % | −3,5 % ▼ |
Kiruna | 5,0 % | −2,4 % ▼ |
Luleå | 7,4 % | −2,2 % ▼ |
Pajala | 6,8 % | −2,9 % ▼ |
Piteå | 8,2 % | −2,3 % ▼ |
Älvsbyn | 8,3 % | −6,2 % ▼ |
Överkalix | 6,4 % | −2,5 % ▼ |
Övertorneå | 9,2 % | −6,1 % ▼ |