Nora kommun noterar i november den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan maj 2011.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Nora kommun med 8,0 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i november på 20,0 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker betydligt
Under november månad rapporterade Nora en total arbetslöshet på 6,6 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−2,0 procentenheter). Även i Örebro län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 317 av 4 803 invånare i åldern 16 till 64 år i Nora kommun var inskrivna som arbetssökande (98 färre än i november i fjol).
Det är åttonde månaden i följd som arbetslösheten i Nora är lägre än den var under samma tidpunkt året innan. Sedan mars har arbetslösheten gått ner från 8,4 till 6,6 procent.

Nora är inte den enda kommunen i Örebro där arbetslösheten går nedåt. Vi ser, i själva verket, just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Ljusnarsberg där arbetslösheten sjunker med 3,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Nora hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Örebro län och nu växer klyftan (6,6 procent i kommunen, jämfört med 7,6 procent i hela länet). Askersund och Lekeberg har den lägsta arbetslösheten i länet (4,5 procent), medan Hällefors har den högsta (10,7 procent). För att Nora skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Askersund och Lekeberg skulle 101 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i november jämfört med året innan (−1,5 procentenheter) och ligger nu på 7,2 procent. 290 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,5 procent) i landet som helhet, medan Tjörn har den lägsta (2,8 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 20,0 procent i Nora under november månad, motsvarande 141 av 705 personer. Det är 8,0 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−67 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för elfte månaden i följd. Sedan december 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 28,3 till 20,0 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan maj 2011.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 13,4 procentenheter i Nora. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−6,0 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Nora som i andra kommuner i Örebro. Ljusnarsberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Askersund har den största.
Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2 procentenheter). I november var 10,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 49 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med tio personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Nora sjunkit åtta månader i följd (ner från 13,6 procent i mars till 10,7 procent nu).

Medan Nora har lägre total arbetslöshet än Örebro, ligger ungdomsarbetslösheten 1,7 procentenheter högre i Nora.

29 annonser om lediga jobb just nu
Den 14 december fanns det sammanlagt 29 arbetsplatsannonser i Nora kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 110 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkensgrupper med flest lediga jobb.
Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
---|---|---|---|
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 5 | 41 | * |
Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. | 1 | 15 | |
Vårdbiträden | 1 | 12 | |
Personliga assistenter | 5 | 9 | |
Grundutbildade sjuksköterskor | 2 | 6 | |
Telefonförsäljare m.fl. | 1 | 6 | |
Elevassistenter m.fl. | 1 | 5 | |
Företagssäljare | 1 | 3 | |
Barnskötare | 1 | 3 | |
Övriga handläggare | 2 | 2 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 14 december av utannonserade jobb där Nora kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
*) Det verkliga antalet tjänster är sannolikt högre. I gruppen ingår annonser som listat ett högt och uppenbart orealistiskt antal tjänster. Vi räknar antal tjänster i de här annonserna som en.
Tabeller
Nora | Örebro län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 6,6 % | −2,0 % ▼ | 7,6 % | −1,4 % ▼ | 7,2 % | −1,5 % ▼ |
Bland utlandsfödda | 20,0 % | −8,0 % ▼ | 22,1 % | −3,3 % ▼ | 17,8 % | −3,2 % ▼ |
Bland ungdomar | 10,7 % | −2,0 % ▼ | 9,0 % | −3,3 % ▼ | 8,9 % | −2,9 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 4,5 % | −1,1 % ▼ |
Degerfors | 8,6 % | −0,5 % ▼ |
Hallsberg | 7,1 % | −1,8 % ▼ |
Hällefors | 10,7 % | −2,4 % ▼ |
Karlskoga | 7,0 % | −1,0 % ▼ |
Kumla | 5,8 % | −1,0 % ▼ |
Laxå | 6,8 % | −1,8 % ▼ |
Lekeberg | 4,5 % | −0,7 % ▼ |
Lindesberg | 7,5 % | −1,2 % ▼ |
Ljusnarsberg | 8,8 % | −3,4 % ▼ |
Nora | 6,6 % | −2,0 % ▼ |
Örebro | 8,3 % | −1,5 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 19,1 % | −4,6 % ▼ |
Degerfors | 26,9 % | −1,4 % ▼ |
Hallsberg | 20,3 % | −4,6 % ▼ |
Hällefors | 32,6 % | −4,5 % ▼ |
Karlskoga | 22,1 % | −2,9 % ▼ |
Kumla | 17,3 % | −1,7 % ▼ |
Laxå | 21,3 % | −5,4 % ▼ |
Lekeberg | 17,4 % | −2,9 % ▼ |
Lindesberg | 21,6 % | −2,2 % ▼ |
Ljusnarsberg | 20,2 % | −8,0 % ▼ |
Nora | 20,0 % | −8,0 % ▼ |
Örebro | 22,5 % | −3,2 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 7,4 % | −3,3 % ▼ |
Degerfors | 15,0 % | +0,4 % ▲ |
Hallsberg | 10,6 % | −3,6 % ▼ |
Hällefors | 11,7 % | −3,9 % ▼ |
Karlskoga | 9,4 % | −3,2 % ▼ |
Kumla | 8,5 % | −3,1 % ▼ |
Laxå | 9,3 % | −4,9 % ▼ |
Lekeberg | 7,1 % | −3,9 % ▼ |
Lindesberg | 9,7 % | −1,9 % ▼ |
Ljusnarsberg | 14,9 % | −2,7 % ▼ |
Nora | 10,7 % | −2,0 % ▼ |
Örebro | 8,5 % | −3,5 % ▼ |